5 sposobów na to, aby Twoje nastoletnie dziecko było bardziej odpowiedzialne

Każdy rodzic nastolatka zastanawia się niejednokrotnie jak wesprzeć swoją dorastającą latorośl w podejmowaniu właściwych, dojrzałych decyzji życiowych. Problem w tym, że patrzymy na naszego nastolatka jak na dorosłego i widzimy u niego cechy, które zupełnie do wizerunku odpowiedzialnego dorosłego nie przystają.

Brak samodzielności, spędzanie długich godzin przed ekranem komputera czy telefonu i ciągły brak pieniędzy to najczęściej podawane przez rodziców powody frustracji i konfliktów w domu.

Na szczęście są na to sposoby. Jednym z nich może być znalezienie pracy poprzez aplikację PTjob.

Jakie są główne korzyści uzyskania takiego zajęcia przez Twoje dziecko?

1. Samodzielność pozwala brać odpowiedzialność za siebie.

Aplikacja PTjob pozwala na łatwe wyszukanie kontaktów i ofert pracy tymczasowej przez Twoje dziecko. Wcześniej – kiedy chcieliśmy zaproponować dziecku zarobienie dodatkowych pieniędzy na własne potrzeby, musieliśmy albo sami tworzyć zadania we własnym gospodarstwie domowym, albo rozpytywać wśród sąsiadów o to, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Teraz każdy młody człowiek, kiedy tylko poczuje taką potrzebę i będzie miał chwilę wolnego czasu może włączyć aplikację i poszukać możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy w swojej okolicy.

2. Satysfakcja z dobrze wykonanej pracy buduje poczucie własnej wartości.

Dla młodego człowieka samodzielność i docenienie dobrze wykonanego zadania jest utwierdzeniem w przekonaniu o własnej wartości jako niemal dorosłego człowieka. Dzięki możliwości znalezienia pracy, za którą może otrzymać nie tylko godziwą zapłatę, ale też wysoką ocenę czuje, że ma realny wpływ na swoje życie i na to jakie możliwości przed nim/nią stoją.

3. Lepsza organizacja.

Mędrzec powiedział kiedyś: „jeśli nie znajdujesz czasu na wykonanie wszystkich zaplanowanych zadań – weź sobie dodatkowe zajęcie”. Kiedy rodzice wymagają pomocy od młodzieży, często koliduje to z jakimiś planami, ale kiedy młoda osoba sama zaplanuje sobie zajęcia to często, udaje jej się znaleźć czas na wszystko. Dodatkowo – bardziej wypełniony kalendarz powoduje rezygnację z zajęć typu wielogodzinne przeglądanie mediów społecznościowych, a to akurat ogromna wartość sama w sobie.

4. Niezależność.

To frustrujące, że młodzież jest najczęściej miła dla rodziców, kiedy potrzebuje pieniędzy. Rodzice czują się wtedy wykorzystywani i oszukani, bo oczekiwaliby miłego słowa również przy innych okazjach. Jeśli młody człowiek znajdzie sobie zajęcie i samodzielnie zarobi pieniądze, rodzice będą mieli okazję pochwalić go za to, co pomoże nawiązać dobrą relację bez napięcia. Rodzice zobaczą w swoim dziecku młodego dorosłego, a dziecko ujrzy w rodzicach kogoś innego niż tylko dostarczyciela gotówki.

5. Myślenie o przyszłości.

Często zachęcając młodzież do większego zaangażowania w naukę, argumentujemy tę presję koniecznością większego zaangażowania w myślenie o przyszłości. Myśląc o przyszłości młodzież powinna uczyć sie matematyki i języków obcych, być na czas w szkole i uczestniczyć we wszystkich lekcjach. Młodzież widzi jednak tę kwestię najczęściej zupełnie inaczej niż dorośli. Znajdując dodatkowa pracę w PTjob, młoda osoba uczy się, że aby były pieniądze – musi być praca i aby była praca, trzeba ją wykonywać rzetelnie – zaryzykujemy stwierdzenie, że to bardziej wartościowa wiedza niż cała tablica Mendelejewa 🙂